среда, 22. октобар 2008.

Zasto Srbija ne radi nista?

(preuzeto sa Minijatura, gde je objavljeno 19.10.2008.)


Proslo je 10 dana od crnogorskog priznanja nezavisnosti Kosova.

Vlada Crne Gore i dalje brani tu odluku, neki gradjani Crne Gore i dalje se bune, Srbija uporno cuti, a Beograd i dalje ne preduzima nista cime bi pokazao da je Srbija suverena drzava, koja postuje svoj integritet i celovitost teritorije.
Iz Beograda je proterana crnogorska ambasadorka, i to je sve sto je - posle gromoglasnih izjava gneva i "pretnji" - do sada ucinio Tadicev rezim. Zasto?

Umesto da crnogorsko priznanje Kosmeta posluzi kao otreznjenje u Srbiji, da se konacno shvati da je Crna Gora nezavisna drzava, koja, zaista, ima pravo da stiti nacionalne interese, ili da bar veruje da to cini, u Srbiji se i dalje balansira izmedju nemustosti i neodlucnosti.

A evo, konkretno, sta treba uraditi:

1. Sve crnogorske studente, na svim drzavnim univerzitetima u Srbiji, obavestiti da od sledeceg semestra placaju puni cenu studiranja, i da vise nemaju pravo na mesto u studentskim domovima.

2. Svim crnogorskim pacijente na bilo kojoj klinici u Srbiji omoguciti lecenje po ekonomskoj ceni, s tim da u procedurama za koje postoji lista cekanja drzavljani Srbije imaju apsolutnu prednost.

3. Svim drzavljanima Crne Gore prestaje radni odnos u Srbiji, ukoliko za to zanimanje na birou rada postoje nezaposleni drzavljani Srbije.

4. Na granicnim prelazima prema Crnoj Gori naplacuje se taksa za svaki ulaz i izlaz vozila: 10 evra za motocikl, 20 za putnicki automobil i kombi do 10 sedista, 100 evra za teretni kombi, minibus sa vise od 10 sedista, kamion sa dve osovine i autobus, 500 evra za kamion sa prikolicom i sleper.

5. Vozila sa CG tablicama u Srbiji placaju godisnju vinjetu za putarinu u trostrukom iznosu iz prethodnog stava.

6. Taksa za svaki prelet aviona ka Crnoj Gori iz nje iznosi 1.000 evra. Taksa za sletanje crnogorskih aviona u Srbiji iznosi 5.000 evra. Ukidaju se letovi srpskih kompanija u Crnu Goru, direktni i transferski.

7. Transfer robe za CG preko teritorije Srbije dodatno se carini sa 25% vrednosti robe. Izvoz robe iz Srbije u CG i uvoz robe iz CG u Srbiju dodatno se carini sa 150% vrednosti robe.

8. Struja, voda, gorivo, posebno se carine i u direktnoj prodaji i u transferu.

9. Na srpskim RTV stanicama i u "industriji zabave" uvodi se poseban sund rezim za umetnike iz CG.

10. Imovina drzavljana CG u Srbiji oporezuje se po posebnim stopama i uvodi stroga kontrola njenog koriscenja. Isto vazi za poslovne interse.

11. Srpska diplomatija otkazuje gostoprimstvo drzavljanima CG u zemljama gde CG nema diplomatsko predstavnistvo.

12. Predstavnici rezima u Podgorici upisuju se na listu drzavljana CG kojima je zabranjen ulazak na teritoriju Srbije i transfer preko nje.

Ovo deluje kao spisak veoma surovih mera, ali nije. Time Srbija samo stiti svoj drzavni interes, na sta ima pravo, kao i Crna Gora, koja je stiteci svoj drzavni interes, priznala nezavisnost Kosova.

Mere pogadjaju neke gradjane Srbije, pre svega biznismene, pa sta? Oni zaradjuju sasvim dovoljno, ne moraju i na dostojanstvu svoje drzave. Mere pogadjaju i drzavljane Srbije sa imovinom ili porodicnim vezama u Crnoj Gori, ali njih je i dalje neuporedivo manje nego drzavljana Srbije u Srbiji.

Mere udaraju na gradjane Crne Gore, pa sta? Ako im se ne budu dopadale, i ne mogu da zive sa njima, smenice sadasnju vladu i izabrati onu, koja ce povuci priznanje Kosova i vratiti Crnu Goru najblizim odnosima sa Srbijom.

I dosta vise kuknjave o Srbima u Crnoj Gori. Njih je 200.000, a Srba u Srbiji ima ipak malo vise - i o njima najvise treba voditi racuna.

Нема коментара: